7 grudnia 2014

Sabarimala - przygotowania do pielgrzymki

W okolicach listopada, na ulicach miasta zaczęli pojawiać się dziwnie ubrani mężczyźni. W zasadzie powinnam jednak powiedzieć, że bardziej niż ubrani byli - nieubrani! Za ich cały strój służył bowiem jedynie owinięty wokół pasa długi kawałek czarnego materiału - coś jak spódnica, tylko że materiał raczej przypominał cienki ręcznik. Lungi - pod taką ogólną nazwą znany jest ten strój w całych Indiach. Czasem mówi się też dhoti, a w Kerali występuje nazwa mundu. Podobno w zależności od regionu i nazwy te stroje różnią się trochę: jedne będzie kolorowe, inne białe, kolejne w kratkę. Mundu np. zawsze będzie białe i nakrochmalone i stąd już inna nazwa. Niemniej jednak chodzi wciąż o jedną rzecz - "męską spódnicę"! I właśnie tak odzianych mężczyzn widać było wędrujących po mieście tu i ówdzie. Czasami mieli także coś na górze, koszulę czy bluzkę, ale za to zawsze chodzili po ulicy bez butów, wszędzie na boso!

Okazało się że ci wszyscy mężczyźni są w trakcie przygotowań do pielgrzymki. Coroczna pielgrzymka do Sabarimali jest jedną z największych i najważniejszych pielgrzymek dla wyznawców hinduizmu w całych Indiach. Niektóre źródła mówią wręcz, że jest to druga najliczniejsza coroczna pielgrzymka na świecie, zwłaszcza obecnie, gdyż w ostatnich latach zyskała sporo na popularności. Sama Sabarimala położona jest na południu Kerali, pośród pasm górskich Ghatów Zachodnich, na pograniczu z Tamil Nadu. Świątynia w Sabarimali poświęcona jest bogowi Ayyapanowi, który oddał się w tym miejscu medytacji, po tym jak pokonał potężne demony.

Aby udać się na pielgrzymkę nie trzeba być wyznawcą Hinduzimu, ale trzeba być za to mężczyzną! Kobietom nie wolno brać w niej udziału. W zasadzie zakaz obowiązuje tylko te kobiety, które mogą mieć miesiączkę, czyli od 10 do 50 roku życia. Podobno dlatego, że bóstwo - Ayyapan, któremu poświęcona jest pielgrzymka, wyznawał celibat. Hmm... no cóż. Nie, to nie, ale ciekawe czy jest za to jakieś miejsce pielgrzymek tylko dla kobiet? Jakoś nie sądzę! A może się mylę?

Pielgrzymem może być więc każdy chętny mężczyzna. Kilku wujków męża brało w tym udział, nawet więcej niż jeden raz. Okres przygotowań trwa 41 dni i jest bardzo restrykcyjny. Z jednej strony ma ich przygotować duchowo, ale z drugiej też fizycznie. Zwłaszcza dawniej wspinaczka była bardzo uciążliwa i wymagała sporej krzepy, a co słabsi osobnicy nie docierali, a nawet ginęli po drodze. Świątynia leży w górach, a ścieżka była wyboista i dodatkowo prowadziła przez dżunglę. Nawet obecnie nadal nie jest bezpiecznie. 3 lata temu setki ludzi zostało zadeptanych na śmierć. Na pielgrzymkę wyruszają bowiem miliony ludzi - ludzi z Indii, którzy nie umieją iść w kolejce, którzy wiecznie się pchają, którzy za nic mają kwestie bezpieczeństwa i którzy nie umieją w ogóle myśleć o konsekwencjach takich spendów. To jest coś w mentalności indyjskiej, której nigdy nie zrozumiem. 

W Mangalore głównym centrem przygotowań jest świątynia Kadri. Pielgrzymi przede wszystkim muszą przestrzegać ścisłego wegetarianizmu. Nie wolno spożywać nawet jajek, dozwolone są za to produkty mleczne. Dodatkowo jedzenie nie może wyjść spod rąk kobiety. Nie wolno też pić, palić, przeklinać, golić się, czy też obcinać paznokci. Obowiązkowy jest w tym czasie także celibat. Wielu pielgrzymów wyprowadza z tego powodu z domów. Żony muszą więc cierpliwie czekać. Mężczyźni muszą poza tym spać na ziemi bez poduszki. Cały dzień wypełniony jest sesjami modlitw, a także modlitw połączonych z ćwiczeniami: skłony i modły, przysiady i modły, itd. Dwa razy dziennie muszą też wziąć kąpiel w zimnej wodzie  w świątynnych studniach - tak dla krzepy i hartowania oraz trenowania silnej woli. Mężczyźni noszą też na twarzy oraz ciele 3 podłużne pasy, narysowane jakąś pastą oraz specjalne czarne korale. Przez 41 dni nie wolno im nosić obuwia. Świątynia w Sabarimali jest na wzgórzu, a wzgórze jest święte, dlatego wspinaczka odbywa się boso. Chodzenie przez ponad miesiąc bez butów, ma więc ich przyzwyczaić i wzmocnić.

Ponieważ świątynia otwarta jest jedynie od 15 listopada do 26 grudnia, to tych specyficznych pielgrzymów można zobaczyć tylko teraz. Zwłaszcza wieczorem wszyscy gromadzą się w świątyni, gdzie modlą się, biorą zimną kąpiel i spożywają wspólnie posiłek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...