25 września 2014

Navaratri - festiwal dziewięciu nocy w Mangalore

Dopiero co skończyliśmy świętować Ganesh Chaturthi, a już mamy kolejny festiwal, a do tego ponownie taki który obchodzi się z wielkim rozmachem. Dziś bowiem jest pierwszy dzień Navaratri, którego data także jest ruchoma. Całe miasto jest pięknie oświetlone. Wieczorem wzdłuż głównych ulic miasta zapalonych jest tysiące lampek. Nawał dekoracji na mieście można tylko porównać do naszego Bożego Narodzenia.  

Navaratri, czyli święto "dziewięciu nocy" obchodzi się ku czci bogini Durgi. Święto to jest bardzo ważne dla wyznawców hinduizmu i obchodzone jest w całych Indiach, lecz tradycje i formy obchodów różnią się zasadniczo w zależności od regionu. 

Postać Durgi traktowana jest wielokrotnie, jako bogini symbolizująca postać "uniwersalnej matki". Devi - główna bogini Matka, dba o wyznawców usuwając z ich życia wszelkie nieprzyjemności i przeszkody. O Durdze mówi się też jako Shakti. W tej postaci bogini posiada odwieczną moc i potęgę stwarzania oraz podtrzymywania bytów, ale też ich niszczenia - byty są tymczasowe, lecz moc bogini odwieczna. 

W Mangalore jest to czas, w którym zdecydowanie obowiązkowo należy się udać do świątyni Kudroli Gokarnath Temple, o której już kiedyś pisałam, jako jedno z ciekawszych miejsc w moim mieście. Jest pięknie, lecz bardzo tłoczno. Zwłaszcza wieczorem całe rodziny masowo zmierzają by oddać cześć bogini Durdze. Ja oczywiście też nie mogłam przepuścić takiej okazji i zaciągnęłam siłą męża, który przyznał że od lat nie był. Zdjęcia wprawdzie z zeszłego roku, lecz dekoracje są co roku prawie takie same. Każdy jest mile widziany, a w świątyni nie trzeba nic robić. Można przejść się dookoła i podziwiać. 


Każdy z dziewięciu dni poświęcony jest kolejno jednemu z dziewięciu wcieleń bogini. Oprócz tego obchody podzielone są na trzydniowe działy, w których czci się trzy różne aspekty Najwyższej Bogini. Aby odnieść sukces w różnych aspektach życia należy uzyskać błogosławieństwo od bogini pod każdą postacią.  

- Pierwsze 3 dni - Bogini Matka czczona jest pod wcieleniem Durgi. 

- Środkowe 3 dni - bogini występuje pod postacią Lakshmi, która to zsyła ludziom bogactwo duchowe jak i materialne. 

- Ostatnie 3 dni - poświęcone są na obchody ku czci Saraswati, bogini mądrości.


9 wcieleń bogini Durgi czczonych przez kolejne 9 dni:


1. Shailputri - bogini Himalajów
2. Brahmacharini 
3. Chandraghanta - symbolizuje piękno i odwagę
4. Kushmanda - stworzycielka wszechświata5. Skanda Mata - matka wojownika boskiej armii oraz wojownika o imieniu Skand (dziecko)
6. Katyayani - posiada 3 oczy oraz 4 ramiona
7. Kairatri - Kali - czarna jak noc, odpędza demony, odpędza wszelki strach
8. Maha Gauri - biała jak śnieg, symbol piękna, spokoju i mądrości

9. Sidhidatri - ma moc uleczania A po lewej: Saraswati

Dziewięć wcieleń bogini ustawionych jest wzdłuż ścian. Pięć po lewej stronie, a cztery po prawej. Środkowy piedestał zajęty jest za to przez boginię Saraswati.

Tłumy wiernych pod posągiem Saraswati.

Wcielenia bogini wzdłuż ścian.
Impreza co roku przyciąga lokalne media. W trakcie naszej wizyty akurat trwała transmisja na żywo.

Co dla mnie dziwne i nie do końca zrozumiałe, to fakt że na środku był posąg słoniogłowego Ganeshy. Skąd? Po co i dlaczego? Nie mam pojęcia czy ten posąg stał cały czas od święta Ganesh Chaturthi czy też postawiono nowego Ganeshę.                                                                                                                
My już nic więcej nie będziemy robić podczas Navaratri. Teraz pozostało tylko czekać na Dasarę - dziesiąty dzień, podczas którego dobro zwycięża nad złem. Przez 9 dni podczas Navaratri różne wcielenia bogini toczą bowiem wojnę ze złymi mocami, aby na koniec odnieść zwycięstwo. Dasara to dzień ostatecznego tryumfu dobra nad złem i radości z tego faktu. W Mangalore mamy z tej okazji kolejną ogromną i głośną procesję uliczną, lecz w tym roku być może uda się nam odwiedzić z tej okazji miasto Mysore, którego Dasara i parada słoni z tej okazji słyną w całych Indiach. Bardzo bym chciała, ale jeszcze zobaczymy :) Trzymajcie kciuki. 


Droga do świątyni pełna światełek i straganów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...